Април месец е изпълнен с доста празници, но за мен най – хубавия е Великден. ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО. Има някаква магия около този ден, някакво таинство. Самият акт на подготовка за празника през страстната седмица ни прави някак тихи. Очакваме Възкресението.
Никой не е видял тайнствените събития, които са се извършили в гроба. И не трябва да се опитваме да си ги представим. Пред нас е фактът: посятото веднъж семе като че ли експлодира, Христос остава с нас. "И ето, Аз съм с вас през всички дни до свършека на света". Той възкръсна, за да присъства навсякъде в нашия живот. И днес всеки може да Го намери. Той не е историческо лице, за Което можем да си спомним или да Го забравим. Да, Той е живял преди две хиляди години. Но не просто е бил, Той е – в това е тайната на християнството, загадката на силата Му.
Традициите за тази седмица са, че в църквата се отслужват няколко литургии, а в четвъртък най – възрастната жена от семейството боядисва яйцата, като първото е винаги червено. С него се натъркват челата на всички деца. А украсяването на яйцата била работа на младите. Яйцата са боядисвали с бои от билки.Риган, за червено ; смрадлика – за оранжево; коприва – за зелено; орехи – за жълто; за кафяво – листа от кафявите обвивки на лука. Днес има голям избор на безвредни бои и красиви копирки.
Обикновено за нашите празнични трапези се приготвя агнешко, месят се козунаци. Рецепти за приготвяне на вкусно агнешко има във всички кулинарни сайтове, кои от кои по – вкусни, но аз предпочитам класическите, приготвяни от моите баба и майка. Това , което ще предложа е супа от агнешки дреболии и печено агнешко със зеления.
Супа от агнешки дреболии
300 гр. бял дроб
1 сърце
малко чревца
5-6 стръка зелен лук
2-3 моркова
2 лъжици доматено пюре
1 лъжица рязано домати от консерва
60 – 70 гр. ориз
девесил на вкус
джоджан по желание
черен пипер на вкус
1 яйце
½ чаша кисело мляко
магданоз
Дреболиите се варят с малко вода и след завирането малко се посоляват. Когато месото е готово се изважда и се надробява на малки кубчета. Бульонът се прецежда и се долива още вода. След завирането се добавят ориза, лукът на много дребно, девесила и джоджена, посолява се съвсем леко и се пускат парчетата месо. Когато се посвари се добавя доматеното пюре и парчетата домати. За по – голяма плътност се запържва малко брашно с олио и се излива в супата. Когато заври, намалява се температурата се застройва със стандартната застройка от кисело мляко и яйце. Слагам и щипка лимонена киселина за леко подкиселяване на супата. Накрая се добавя и пресния магданоз, ситно нарязан.
Печено агнешко
1 килограм агнешко /или едно задно бутче/
4-5 връзки зелен лук
1 голяма връзка магданоз
няколко клончета девесил
3-4 стръка джоджен
2-3 лъжици доматено пюре, или 3-4 домата
2-3 лъжици олио
1 лъжица червен пипер
сол и черен пипер на вкус
малко брашно
Зеленчуците се нарязват на дребно, като се оставят 3-4 стръка зелен лук цели. Те се слагат отстрани, около нареденото месо. Тази зеленчукова смес се разстила на дъното на тава, леко намазнена. Месото се намазва с приготвената мазнина със сол и черен пипер и се нарежда върху зеленчуците, тогава се налива доматеното пюре или нарязаното домати с малко вода. Месото нарязваме леко, за да поеме от аромата на ухаещите зеленчуци. Покрива се с листи от лопуш /лобода/, завива се с фолио. Пече се около два часа и половина на около 200 градуса. След първите час и половина се отвива и се допича, за да хване коричка. Честичко се облива със соса, за да не остане сухо.
В една по - стара публикация имам две изпитани за козунаци, които намерих в кулинарен сайт. Ето къде : "Нови рецепти от мамината тетрадка"
Няма коментари:
Публикуване на коментар