Малко историческа справка за най – хубавия празник, на който почитаме делото на двамата братя, създали нашата азбука. Тя е развила и укрепила славянската цивилизация, която е оказала огромно влияние на развитието на съвременния свят.
Досега се смяташе, че за пръв път е отбелязан през Възраждането, в Пловдив през 1851 г. по инициатива на Найден Геров. Но в сборник с арменски пътеписи от 1813 г. бе открито описание от един свещеник, който свидетелства, че на 22 май 1803 г. го завели в Шумен „на празник на писмеността на българите” и той видял „как те пели тъжни песни и после играли хоро”. Така сега знаем, че първото известно ни светско честване на Кирил и Методий у нас е от преди 200 години.
На 11 май 1856 г. Йоаким Груев извежда за първи път на манифестация ученичките от Пловдивското класно девическо училище.
През 1857 г. денят на светите братя е почетен в българската църква Свети Стефан, в Цариград, заедно със служба и за свети Иван Рилски. През 1857 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив в църквата Света Богородица. Учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на двамата братя.
Така от 1857 г. започва редовното национално честване на празника в Пловдив, Цариград, Шумен и Лом.
С въвеждането на Григорианския календар (1916) отбелязването му е на 24 май, като църковен, училищен и всенароден празник..
С написания по-късно, през 1892 год., от Стоян Михайловски всеучилищен химн „Кирил и Методий” ( „Върви народе възродени”), честването влиза в кръвта на всеки българин още от ученическата скамейка.
След 1969 г. църковното честване е отделено и остава на 11 май - денят на Светите равноапостоли Кирил и Методий
http://www.journey.bg/bulgaria/bulgaria.php?guide=4577
Честит празник, желая на всички ревностно да пазят вековното богатство на великите братя, да ратуват за един чист и говорим български език, за разпространението на българската култура и книжнина.
6 коментара:
...и писмената реч. Стар надпис, издялан върху камък, връща мисълта векове назад и възкресява паметта за минали събития, личности и дори епохи.Човек си служи с писмената реч, когато го вълнуват мисли, които той желае да сподели не само с близки, но и с всички хора или да ги остави, като завет на поколенията... и той пише, съзнавайки правдивия смисъл на латинската сентенция:"Verba volant scripta manent" - "Думите отлитат, написаното остава" - а без буквите би ли било възможно...
Колкото и да ни е тъжно, тази азбука е едно нещастие за народа ни !
Представете си, че пишехме на латиница, толкова по лесно щеше да ни бъде.По всяка вероятност и историята ни щеше де е по благоприятна.
Sega azbukata ni vinovna :))... vse nyakoi e vinoven za sydbata bulgarska... I nikoga vinata ne e bulgarska.
Нещастие за народа ни са такива като Вас morozof. Явно Ви е доста трудно да напишете и три изречения без правописни и пунктуационни грешки. На латиница щеше да е по-добре, определено ...
Най хубавият български празник!
Оставих лудите да се налудуват, но само това ще кажа, тази азбука все още ни крепи. Чрез нея се изразяваме, чрез нея казваме най-съкровени думи, чрез нея заклеймяваме справедливо. Обяснението е излишно, факта е неоспорим.
Това е НАЙ-ХУБАВАТА АЗБУКА! НАШАТА АЗБУКА!
Нашето А,Б Райне.., кой ги написа?, помните ли тази реплика от един любим роман?
Публикуване на коментар