Под балконите на блока, в който живея, съм направила една малка градинка с най – различни цветя. Те цъфтят от пролетта , та чак до последните хризантеми. И независимо, че снега попари леко току що подалите се кокичета и минзухари. Сега имам вече едно малко островче на пролетта. Сини, жълти и бели светове се надпреварват да радват очите на съседите ми. И се завъртях вчера, поразбутах почвата и изведнъж едно от тях пожълти ръката ми. Те са си такива, палави са цветята. Но ни радват. Та тази жълта следа по ръката ми веднага изведе в съзнанието ми информацията за така известния шафран, който използваме в кухнята. Шафрановият минзухар расте в Кашмир, Кавказ, Испания, Португалия и Китай.
Crocus sativus е латинскот наименование на кулинарния минзухар. За производството на 1 кг. шафран са необходими 300000 цвята. Шафранът има тъмночервен или тъмнокафяв цвят, мек на допир. Горчив на вкус и с аромат на йодоформ или сено. Това се дължи на химическите вещества пикрокроцин и шафранал. Приложението на шафрана е доста голямо и в народната медицина за настинка, астма, треска и дори рак. Още и за боядисване на тъкани, но по късно не, заради високата цена.
В кулинарията шафрана е най - скъпата подправка. Той придава силен жълтооранжев цвят на ястията. За да се постигне този резултат е необходимо той да се запече на дъното на тиган и да се смеси със зехтин, мляко или бульон. Добре е да се ползва несмлян шафран вместо млян, защото често той вече няма този ефект, който ни е необходим. А напоследък се използва много куркума, който има „роднински връзки” с джинджифила. Има същия аромат и цвят, само че леко налютява.
Освен за ястия, шафранът се използва и в сладкарството и придава цвят на сладкарските изделия. Като заместител, заради високата цена, се използва куркума, например жълтия цвят на козунаците се дължи именно на него.
В моята кухня го използвам за приготовление на пилешко, ризото или картофи.
Рецепта за пилешко във фурна.
Бялото месо на пилето се натрива със сока на лимон и се оставя да престои около час. В тиган се запържва малко, колкото да се „запечата” от всички страни, като при пърженето се слагат няколко тичинки шафран. След това месото се слага в йенска тенджера, налива се вода, смесена с шафраново олио ( зехтин с накиснат шафран), посолява се на вкус и се захлупва, пече се до извиране на водата . След половината час се отхлюпва, за да се запече.
Като гарнитура се ползва ризото, което също се приготвя с шафран.
А ето една оригинална рецепта с шафран.
Класически испански сос с шафран
1 с.л.зехтин
1/4 ч.чаша накълцан лук
1 ч.л.счукан чесън
2 с.л.намачкани домати
1 дафинов лист
1/4 ч.чаша бренди
1/4 ч.чаша бульон (вкусът е по желание)
сол и черен пипер на вкус
5 нишки шафран
Задушете лука, чесъна и доматите за 3 минути. Добавете брендито и оставете сместа да ври, докато стане на половината количество. Добавете останалите продукти. Оставете да къкри, до желаната гъстота. Сервирайте соса с печена риба, месо или просто варен ориз.
Източник на тази рецепта е кулинарен сайт ЗА ДОМА и chefs.com
4 коментара:
Много обичам да слагам подправки в ястията. Чрез различни комбинации на подправките се получават винаги различни вкусове.
Шафранът също съм използвала. Но той се среща по-рядко, за разлика от куркумата. Но не е невъзможно. Ще опитам рецептата. Непременно!
Поздравления!
Тони, много хубави подправки има, за съжаление на нашия пазар не всичко може да се намери. Но подправките са "солта" на всяко ядене. И комбинацията трябва да става много внимателно, че блюдата стават тежки. Благодаря за оценката.
Благодаря ти за рецептата! И аз ще опитам:)
Шафран, признавам си не съм ползвала, но ще опитам, добре ми звучи:)))
Винаги ми е интересно да те чета.
Поздрав!
Опитай, paty, вярвам че ще ти хареса. Има шафран в магазините, макар че е малко скъпичък.
Благодаря ти за признанието, ще се страя и занапред.
Публикуване на коментар